STRONA GŁÓWNA
 Aktualności
 INFORMACJE O GCI
 LOKALIZACJA GCI
 Kursy/ szkolenia/ informacje
 DZIAŁ. GOSP.
 - zalety i wady
 - formy działalności
 - biznes plan
 - ABC umowy
 GCI W ZACH-POM
 WZORY PISM
 WAŻNE ADRESY
 URZĄD MIEJSKI W KARLINIE
 KONTAKT Z GCI
 • - zalety i wady

  Zapewne się nad tym głęboko zastanawiasz  - "być na swoim" czy może jednak "na etacie". Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie własnych oczekiwań, na sprostanie własnym marzeniom i potrzebom, których nie zaspokajają istniejące warunki.

  Założenie własnej firmy to również stworzenie dla siebie miejsca pracy oraz dla innych często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. To, które z tych czynników przeważą zależy jedynie od chęci danej osoby do podjęcia się pewnych zobowiązań i do wprowadzenia zmian do swojego życia. Jednoznacznie wiąże się więc z motywacją, czyli czymś co popycha nas do działania, do podejmowania się, nie zawsze pewnych i jasnych zadań. Aby własną motywację pobudzić, należy zapoznać się z tym, co nas czeka, w przypadku podjęcia decyzji o założeniu własnej działalności gospodarczej.

  Głos na "TAK"

  Zalety prowadzenia własnej firmy to przede wszystkim:

  • Satysfakcja z tworzenia nowych rzeczy i poczucie, że udało nam się zrealizować podjęty cel.
  • Poprawa sytuacji finansowej - choć nie zawsze widoczne jest to na początku działalności oraz często bywa zależne od koniunktury na rynku czy od ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, gdzie prowadzimy działalność. Brak efektów finansowych jest często zauważalny w sytuacji, gdy otwieramy firmę, w którą należy na początku sporo zainwestować. Jest to odczuwalne tym bardziej w sytuacji, gdy przed założeniem działalności gospodarczej osoba ta była bezrobotna. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele organizacji wspierających przedsiębiorczość. Nie jesteś sam!
  • Pewność zatrudnienia - dopóki firma będzie istniała, to nikt nas z niej nie wyrzuci, nie rozwiąże z nami umowy o pracę itp.
  • Niejednokrotnie osoby, które otworzyły własną działalność, stwierdzają, że rezygnacja z etatu była dla nich opłacalna finansowo. Wiąże się to z ponoszeniem kosztów, które można odpisać od podatku. Te wydatki jednak muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością.
  • Duża niezależność i elastyczność w wyborze sposobu wykonywania określonych i wymaganych przez charakter pracy działań.
  • Większa satysfakcja niż wówczas, gdy pracuje się dla kogoś niż dla siebie.

  Głos na "NIE"

  Wady prowadzenia własnej firmy to przede wszystkim:

  • Nieustanny brak poczucia bezpieczeństwa na rynku. Chyba że osiągnie się pozycję potentata w swej dziedzinie.
  • Nieustanne zabiegi o utrzymanie odpowiedniego poziomu sprzedaży usług lub produktów, z czym wiążą się kolejne inwestycje, badania rynku itp.
  • Podjęcie ryzyka niepowodzenia przedsięwzięcia.
  • Tzw. "nadgodziny". Ty decydujesz, w jaki sposób zaplanujesz dzień, choć często będziesz musiał poświęcić więcej niż 8 godzin na pracę.
  • Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji podatkowej, ZUS i borykania się z biurokracją, w jej pejoratywnym znaczeniu.
  • Od prowadzących samodzielną działalność gospodarczą wymaga się bezwzględnego dostosowania się do przepisów kodeksu pracy, zasad higieny pracy i bezpieczeństwa. Wszelkie te przepisy są niestety często zmieniane i należy monitorować te zmiany.
  • Podjęcie odpowiedzialności finansowej i prawnej, zarówno za siebie, jak i za pracowników.
  • Ponoszenie konsekwencji prawnych.

  Bilans opisanych tu zalet i wad prowadzenia działalności gospodarczej, pomoże podjąć decyzję osobom wahającym się co do podjęcia bądź nie działalności na własną rękę. Jeżeli boją się bezpośredniego ryzyka, związanego z rozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą i podjęciem własnej działalności (która może okazać się niedochodowa), polecam spróbowanie i zarejestrowanie działalności nie kolidującej z działalnością pracodawcy, będąc jednocześnie u niego nadal zatrudnionym (o tym fakcie możesz powiadomić swojego pracodawcę, ale nie musisz - zrobisz jak uznasz za stosowne). W ten sposób można zminimalizować początkowe koszty utrzymanie firmy, związane chociażby z tym, że w takiej sytuacji należy płacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne, bowiem podatek dochodowy, świadczenia emerytalne itd. płacone są przez zakład pracy.

  Osobiste predyspozycje

  Stawanie się dobrym przedsiębiorcą nie oznacza tylko wniesienia dużego kapitału, ale przede wszystkim posiadanie odpowiednich osobowościowych cech i predyspozycji, które często są wymiernikiem sukcesu. Do kluczowych można zaliczyć:

  • Umiejętności ponoszenia ryzyka - nic nie daje gwarancji, że Twój pomysł odniesie sukces, dlatego powinieneś żyć z tą świadomością.
  • Umiejętności zarządzania finansami - czyli pożyczanie, księgowanie, inwestowanie pieniędzy.
  • Umiejętności sprzedaży - nieważne produkt czy usługa miarą sukcesu jest osiągnięcie wysokiej sprzedaży.
  • Umiejętności marketingowe - czyli dobre planowanie i wdrażanie idei i pomysłu.
  • Umiejętności przywódcze - to Ty jako właściciel jesteś liderem, osobą, która we właściwy sposób kieruje biznesem.
  • Motywacja - powinna być silna i nieprzemijająca tak byś każdego dnia czuł silny zapał i chęć działania.
  • Optymizm - musisz widzieć więcej zalet i okazji dla własnej firmy niż wad i problemów, co może okazać się gwarancją sukcesu.
  • Intuicja - tzw. Szósty zmysł, który będzie pomocny w instynktownym działaniu na rynku biznesu i dzięki któremu będziesz częściej odnosić sukcesy zawodowe.

  Zastanów się czy posiadasz, chociaż część z wyżej opisanych cech, przeanalizuj swoją osobowość i wczuj się w rolę prywatnego przedsiębiorcy. Jeśli ocena wypadnie pozytywnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda Ci się poprowadzić i rozwinąć własny interes.

  Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku O Swobodzie Działalnosci Gospodarczej (Dz.U.04.173.1807)